W ramach 8. kolejki Ekstraligi Futsalu Kobiet AZS Uniwersytet Jagielloński wybrał się na derbowe spotkanie do Katowic z tamtejszym AZSem Uniwersytetu Śląskiego.

Spotkanie lidera z przedostatnią drużyną w tabeli przyniosło wiele emocji i bramek. A smak derbów spowodował wiele walki na parkiecie, czego rezultatem był bilans 5 żółtych i jednej czerwonej kartki pokazanych w tym meczu.

Gospodynie nie przestraszyły się lidera i od samego początku agresywnie walczyły zarówno w ataku, jak i w grze obronnej, w której stosowały pressing na całym parkiecie. Jagiellonkom początkowo ciężko było stworzyć podbramkowe sytuacje, gdyż poddane były bezpardonowej, fizycznej walce i chaosowi, w którym ciężko było rozegrać składne akcje.

W takim obrocie spraw kilka razy gospodynie potrafiły wyprowadzić kontrataki, które kończyły się albo niecelnymi strzałami, albo interwencjami dobrze dysponowanej w bramce Krakowianek Anny Popławskiej. Zdecydowana gra zawodniczek UŚ spowodowała, iż dość szybko uzbierały 5 fauli, co zmusiło je do gry w ramach przepisów. Wcześniej jednak Jagiellonki skrzętnie skorzystały z jednego z rzutów wolnych i po rozegraniu Justyny Maziarz do Anny Zapały – ta druga dała prowadzenie Krakowiankom.

Strzelona bramka sprawiła, że Jagiellonki nabrały wiatru w żagle, a początkowy entuzjazm gospodyń nieco opadł. Zawodniczki AZS UJ nie trzeba było namawiać, żeby z tego skorzystały. W 11. Minucie Natalia Sitarz podwyższyła wynik na 2:0, a dokładnie minutę później na 3:0 kapitan Jagiellonek – Kinga Wilk. Gospodynie nie myślały nawet o tym, żeby się poddać i po kolejnym już kontrataku Sylwia Ryszawy zmniejszyła prowadzenie gości na 1:3, ale za 30 sekund Natalia Sitarz potężnym uderzeniem po raz drugi wpisała się na listę strzelczyń i tym samym nie dała rozpędzić się gospodyniom. Na przerwę zespoły schodziły przy stanie 1:4.

Patrząc na tablicę wyników można by przypuszczać, że spotkanie było rozstrzygnięte. Jednakże zespoły postarały się o emocje również w drugiej części gry. Nie minęła minuta drugiej połowy, a Anita Król zdobyła dla UŚ drugiego gola. I tą bramką ponownie tchnęła nadzieję w gospodynie, które nadal starały się bronić agresywnie na całym boisku. Krakowianki mimo tego starały się rozgrywać atak pozycyjny i po jednej z takich akcji, Anna Adamska przyjęła piłkę na prawym skrzydle, minęła obrończynię i strzałem lewą nogą podwyższyła wynik na 2:5. Katowiczanki nie dawały za wygraną i w 28. minucie kolejna już kontra przyniosła dla nich bramkę zdobytą przez Annę Wójcik. W 33. minucie mająca już na swoim koncie żółtą kartkę Patrycja Luty bezmyślnie sfaulowała wznawiającą ręką grę bramkarkę z Krakowa i otrzymała drugie napomnienie wykluczając się z zawodów i osłabiając drużynę AZS UŚ.

Co prawda Krakowianki nie zdołały zdobyć bramki grając w przewadze, ale zawodniczki z Katowic straciły tak dużo sił, że po powrocie do kompletnego składu nie były już w stanie nadążyć za Jagiellonkami. W 36. Minucie spotkania Justyna Maziarz przeprowadziła indywidualny rajd spod swojej bramki mijając 3 zawodniczki, dograła piłkę do Karoliny Gruszki, która zdobyła szóstą bramkę dla gości. Niecałą minutę później kolejna zespołowa akcja i asysta Kingi Wilk do Anny Zapały pozwoliła zdobyć tej drugiej kolejną bramkę w meczu. A wynik ustaliła Anna Adamska, która na 30 sekund przed końcem meczu otrzymała idealne podanie przez całe boisko od Magdaleny Knysak, przyjęła piłkę na klatkę piersiową i uderzeniem z obrotu ustaliła wynik na 3:8.

Tym samym Krakowianki zrobiły kolejny krok do obrony tytułu Mistrza Polski. Do końca sezonu zostały im 4 mecze, a do wywalczenia jeszcze 12 punktów.

AZS Uniwersytet Śląski : AZS Uniwersytet Jagielloński  3:8 (1:4)
BRAMKI: Ryszawy, Król, Wójcik – Zapała x2, Sitarz x2, Adamska x2, Wilk, Gruszka,

AZS UŚ: Hejdysz Joanna – Hmirova Patricia, Nosalik Natalia, Ryszawy Sylwia, Wdowińska Natalia, Dobrowolska Martyna, Kowalewska Sylwia, Król Anita, Latka Daria, Luty Patrycja, Moćko Marta, Sokołowska Anna, Wójcik Anna

AZS UJ: Popławska Anna, Myjak Wioleta – Bartosiewicz Małgorzata, Ładocha Katarzyna, Sitarz Natalia, Wilk Kinga, Adamska Anna, Gruszka Karolina, Knysak Magdalena, Maziarz Justyna, Zapała Anna